Ruda Pabianicka wczoraj, dziś i jutro

rudapabianicka@o2.pl

Forum Ruda Pabianicka wczoraj, dziś i jutro Strona Główna -> Rekreacja i wypoczynek w Rudzie -> Bomba w górę czyli wyścigi
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Bomba w górę czyli wyścigi
PostWysłany: Pon 14:36, 02 Lut 2009
mkoas
Administrator

 
Dołączył: 28 Sty 2009
Posty: 128
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ruda Pabianicka
Płeć: Mężczyzna





.

"Wyścigi konne

Łódzka burżuazja miała w sobie żyłkę sportową i aspiracje dołączenia do elit. Nic bardziej nie nadawało się do awansu społecznego jak konne wyścigi, których kolebką jest Wielka Brytania. Już w połowie lat dziewięćdziesiątych XIX stulecia założono w Łodzi Towarzystwo Zachęty Wyścigów Konnych. Prezesem został gubernator piotrkowski Konstanty Miller, a jego zastępcą hrabia Albert Wielkopolski. W zarządzie zaś zaroiło się od nazwisk fabrykantów. Zasiadali tam: Maurycy Poznański, Alfred John, Stefan Barciński i baron Juliusz Heinzl, który stosownie do niedawno nabytego tytuły arystokratycznego uprawiał jeździectwo na Julianowie. Pierwsze wyścigi konne w Łodzi odbyły się na polach folwarku Ruda Pabianicka w 1902 roku. Imprezie towarzyszył pokaz ustrojonych kwiatami 24 powozów łódzkiej burżuazji.
Regularny tor wyścigowy powstał w 1907 roku. Inicjatorem budowy był inż. Wiesław Gerlicz, dyrektor łódzkich tramwajów dojazdowych, który linię tramwajową doprowadził prawie pod bramę wyścigów. Tor znajdował się w obrębie ulic: Ksawerowskiej, Wyścigowej, Konnej i Długiej. Publiczność przychodziła tłumnie, bo na wyścigach trzeba było się pokazać i zagrać w totalizatora.
Warto przytoczyć za Wacławem Pawlakiem opis wyścigów pióra łódzkiego dziennikarza Zygmunta Bartkiewicza: „Mają kolor te łódzkie wyścigi. Barwne choć nie zawsze z dobrym gustem ustrojone panie, ogniste kurtki panów dżokejów, połyskliwe końskie kadłuby. Nad nimi pełnia powietrza i blasków, spodem przestrzeń zieleni. Pań urodziwych a nawet wdzięcznych w mowie i ruchach na tym nowym torze sporo. I młodych, i świeżych, i niewinnych i winnych. A obok mężowie i ojcowie. Gwar na trybunie sędziów i prasy. Zatargów i nieporozumień mnóstwo, bo z różnych żywiołów zebrany tłum, trudno się godzi. Rojno szumnie i gwarno. Piwno, szampańsko. Dziedzice firmy i fortuny rozprawiają przy bufecie szeroko. Od czasu do czasu „witz" jakiś w tłumie padnie, grzmot śmiechów go wita".

Opis Bartkiewicza kontrastuje z obecnym stanem obszaru dawnych wyścigów konnych w Rudzie Pabianickiej. Porastają go krzaki i pozostałości po drzewach owocowych uprawianych tam po wojnie. Część terenu została przeznaczona pod zabudowę rezydencjonalną. Należy odnotować, że jeszcze w latach 90. istniały koncepcje odnowy wyścigów w Łodzi."

Źródło - strona URZĘDU MIASTA ŁODZI:
[link widoczny dla zalogowanych]
Opracowanie: Andrzej Janecki, Hanna Zubrzycka
(10 kwietnia 2009)
Bibliografia:
Wacław Pawlak, Minionych zabaw czar czyli czas wolny i rozrywka w dawnej Łodzi.
Leszek Skrzydło, Rody fabrykanckie.
Ruda Pabianicka - artykuł w Wikipedii.
Miesięcznik Piotrkowska 104

Dzisiejszy wygląd terenu wyścigów w obiektywie Natalii Salamon:




.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:17, 31 Sty 2011
ZA
Administrator

 
Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka)
Płeć: Mężczyzna





.

Ruda Pabianicka - wyścigi konne(film)




Film z pamiątek rodzinnych Piotra Zygmunta Kołakowskiego.

Proszę specjalistów o opis

.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 6:43, 27 Mar 2015
prof_klos

 
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Pabianic
Płeć: Mężczyzna





Dzień dobry,
jakiś czas temu napisałem poniższy artykuł, niemniej spokoju nie daje mi pewna sprawa, o której wspomnę na dole wpisu...


Tor Wyścigów Konnych w Rudzie Pabianickiej

Ruda Pabianicka, dzisiaj dzielnica Łodzi, w latach 1923-1946 stanowiła samodzielne miasteczko położone pomiędzy Łodzią a Pabianicami. Okolica cechowała się wysokimi walorami przyrodniczymi – Ruda przecięta była przez rzekę Ner, okazałe wzniesienia terenu oraz lasy. Znajdował się tam folwark oraz przyległy mu dworek wraz ze stawami. Architektonicznie miejsce to stanowiło prawdziwy majstersztyk – duże ilości pałacyków i willi. Najpiękniejsze, okazałe drewniane budynki do dzisiaj stoją w rudzkim lesie. Od 1901 roku przez Rudę Pabianicką kursowały tramwaje łączące Łódź z Pabianicami. Dziewięć lat później w głąb miasteczka poprowadzono drugą linię, którą później wydłużano aż do Rzgowa, Tuszyna i Kruszowa.
Można się domyślać, że z racji na letniskowy charakter okolicy to właśnie tam zlokalizowano amatorskie wyścigi konne w 1902 roku. Pięć lat później wybudowano prawdziwy tor wyścigowy przy dzisiejszej ulicy Długiej w Łodzi. Elitarna zabawa rozgorzała na całego! Tętent kopyt stłumiła na chwilę
I Wojna Światowa. Zakłady totalizatora szły w potęgę, trybuny pękały w szwach a konie gnały, gnały…
W 1930 roku zbudowano bocznicę tramwajową, liczącą niemalże kilometr, wybiegającą z ulicy Pabianickiej w Długą, skąd odbijała w Wyścigową by zakończyć bieg pod bramą Wyścigów Konnych gdzie dowożono widzów turniejów.
Wybuch II Wojny Światowej zatrzymał bezpowrotnie organizację wyścigów. W latach 50. Rozebrano bocznicę tramwajową (do dziś ostał się fragment torowiska pod ulicą Pabianicką naprzeciw Portu Łódź), zaś rozległe tereny zaadaptowano pod szkółkę rolną. Niektóre stajnie przygotowano na cele mieszkalne; taką rolę pełnią do dziś. „Serce” toru sukcesywnie zarastało.

To co zostało
Spacer rozpoczynam u zbiegu ulic Ksawerowskiej i Długiej mijając podłużny budynek (prawdopodobnie) dawnej stajni. Moją uwagę zwraca zestaw Star 200 z przyczepą Autosan wyposażony w emblematy nauki jazdy. Na podwórku stoi także stary, wbity w ziemię, skorodowany Fiat Uno i Fiat 126p w stanie skrajnego rozkładu. Oba szkoleniowe. Mijając rozległe, zakrzaczone tereny wyglądające zza resztek płotu biegnącego wzdłuż ulicy dostrzegam ruiny jakiś budynków. Ich wnętrze było nietypowe – stajnie? Opuszczam zdewastowane mury, mijam pozostałości stróżówki gdy spostrzegam główny budynek – potężny, dwupiętrowy, masywny obiekt usytuowany malowniczo nad niewielkim stawem. Wchodzę do wnętrza przez wyrwę w miejscu, gdzie kiedyś mieściły się główne drzwi mijając specyficzny, owalny ślad po „orzełku”, będącym nieodłącznym elementem obiektów państwowych. Ponure, zaciemnione wnętrze wymusza użycie latarki. Od razu w oczy rzuca się niezwykła wysokość pomieszczeń i drzwi na parterze. Idąc w górę jedną ze świetnie zachowanych klatek schodowych trafiam do oszklonego tarasu, z którego rozpościerał się widok na przebieg wyścigów. Na suficie wciąż wiszą resztki żyrandoli. Piętro wyżej natrafiam na urokliwy balkon, szyb niewielkiej windy towarowej z zachowanym mechanizmem bloczkowym oraz wyjście na dach, który z racji na barierki u krawędzi z pewnością stanowił kiedyś dodatkowy punkt widokowy. Do „zaliczenia” pozostał mi już jedynie wątpliwy komin i druga klatka schodowa z – o dziwo – zachowanymi szybami. Spoglądając przez okna na tony leżących, jesiennych liści nad stawem i zarośnięte ślady toru próbuję sobie wyobrazić tłok, jaki panować musiał w tym budynku. Gwar i emocje towarzyszące podejmowaniu zakładów totalizatora, no i w końcu dziesiątki koni biegających w tumanie pyłu gdzieś tu w pobliżu.

Niepełna historia
Zwracając uwagę na stan zachowania budynku nie mogę oprzeć się wrażeniu, że był on wykorzystywany jeszcze w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Świadczy o tym kilka detali – ślad po godle u wejścia do obiektu oraz latarnie zlokalizowane na ścianach zewnętrznych, wywodzące się przynajmniej z lat 70. Same wnętrza zaskakują stopniem zachowania – tu i ówdzie pełne szyby, parkiety, instalacje, rury. Jakie zatem było ostatnie przeznaczenie tego miejsca? Mieściła się tutaj centrala szkółki, a może coś zupełnie innego? Kiedy ostatecznie zaprzestano użytkowania budynku? Pytania te pozostają bez odpowiedzi budując wokół dawnego Toru Wyścigów Konnych pewną aurę tajemniczości.

Wyrok zapadł?
Co dalej z tym malowniczym, opuszczonym i zapomnianym miejscem, nazwanym także dumnie „Parkiem przy Konnej”? Dziesięć lat temu podjęta została decyzja o budowie ekskluzywnego osiedla w tym miejscu. Chociaż do dzisiaj budowa nie ruszyła, losy Wyścigów wydają się przesądzone, niemniej jeszcze dwadzieścia lat temu poważnie rozważano reaktywację tych terenów dla pierwotnych celów. Próżno dzisiaj szukać jeźdźca konno w tych rejonach. Ruda jest wspaniałym miejscem, pełnym ciekawostek i historii. Trzeba tylko zboczyć z drogi i zagłębić się w uliczki, bo kto by pomyślał, że kilkaset metrów od słynnego Portu Łódź znajduje się pośród drzew mroczny dom, jedno z niewielu świadectw dawnego toru wyścigowego?


W ramach uzupełnienia powyższego artykułu dołączam film mojego autorstwa, gdzie w sposób wizualny można potowarzyszyć mi w spacerze po budynkach.
https://www.youtube.com/watch?v=XVcseEYgAAM





No i pytanie!
Moi drodzy, czy ktoś jest w stanie doprecyzować powojenne przeznaczenie budynku? Nie możliwe, aby stojąc nieużytkowanym od lat 50. do dzisiaj zachował się w tak dobrym stanie. Co się tam znajdowało w późniejszym czasie i kiedy zaprzestano używania tego obiektu?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 9:51, 31 Mar 2015
Besa
Moderator

 
Dołączył: 28 Sty 2009
Posty: 247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ruda Pabianicka (Chachuły)
Płeć: Mężczyzna





Jeszcze jeden obraz filmowy i wspomnienie o tym magicznym miejscu:

https://www.youtube.com/watch?v=Xcbf9k311vg
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 20:16, 31 Mar 2015
ZA
Administrator

 
Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka)
Płeć: Mężczyzna





Witam

Co do pytania...
Po wojnie na terenach wyścigów była spółdzielnia ogrodniczo-szkółkarska i budynek wyścigów był biurem tej spółdzielni - tak właśnie słyszałem i dzisiaj otrzymałem potwierdzenie od naszej klubowej koleżanki Smile

Pozdrawiam
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 19:17, 04 Kwi 2015
prof_klos

 
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Pabianic
Płeć: Mężczyzna





Dziękuję za odpowiedź, a kiedy mniej więcej zakończono tę działalność?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 9:57, 05 Kwi 2015
ZA
Administrator

 
Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka)
Płeć: Mężczyzna





Niestety nie wiem ale przypuszczam, że transformacja ustrojowa ostatecznie zakończyła działalność. Upadek pegeerów i spółdzielni rolniczych wg planu L. B. Pewnie jakiś czas jeszcze był syndyk, itd. Chyba gdzieś w necie natknąłem się kiedyś na jakiś wiarygodny wpis ale nie zanotowałem strony lub zawartości w tym temacie.
Myślę, że to była pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych XX w. To można odszukać!

Oczywiście proszę tego wpisu nie traktować jako pewnik ale jedynie w sferze domysłów. W tamtych okolicach nie mieszkam od dawna.

Pozdrawiam
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 16:00, 13 Maj 2015
Nicy

 
Dołączył: 13 Maj 2015
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta





Mało wiecie na temat Wyścig po wojnie. Dużo tam się działo! Smile
Spróbuję wszystko zebrać, udokumentować zdjęciami i Wam opowiedzieć, część już przekazałam prof_klos, ale wolałabym sama przekazać Wam tę historię z pierwszej ręki Smile


Ostatnio zmieniony przez Nicy dnia Śro 16:07, 13 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 21:47, 23 Maj 2015
ZA
Administrator

 
Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ŁÓDŹ(Olechów, Ruda Pabianicka)
Płeć: Mężczyzna





Witamy
i cierpliwie czekamy Smile

Pozdrawiam
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 23:26, 23 Maj 2015
prof_klos

 
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Pabianic
Płeć: Mężczyzna





...w imię odkrywania kolejnych kart przeszłości, za co dozgonnie dziękuję Nicy, obiekty te mnie coraz bardziej ujmują.
Nicy, trzymam kciuki za Twoją publikację!
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 14:34, 21 Cze 2015
Besa
Moderator

 
Dołączył: 28 Sty 2009
Posty: 247
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ruda Pabianicka (Chachuły)
Płeć: Mężczyzna





Nicy napisał:
Mało wiecie na temat Wyścig po wojnie. Dużo tam się działo! Smile
Spróbuję wszystko zebrać, udokumentować zdjęciami i Wam opowiedzieć, część już przekazałam prof_klos, ale wolałabym sama przekazać Wam tę historię z pierwszej ręki Smile


Bardzo proszę o realizację obiecanek Smile
Zobacz profil autora
Bomba w górę czyli wyścigi
Forum Ruda Pabianicka wczoraj, dziś i jutro Strona Główna -> Rekreacja i wypoczynek w Rudzie
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin